You are currently viewing Co to jest osocze bogatopłytkowe i do czego służy?

Co to jest osocze bogatopłytkowe i do czego służy?

Osocze bogatopłytkowe stanowi cenny składnik pozyskiwany z własnej krwi pacjenta. Tym samym powstały preparat leczniczy jest najbardziej naturalnym z możliwych, jego aplikacja nie niesie za sobą ryzyka alergii ani nietolerancji ze strony organizmu. W osoczu zawarte są płytki krwi, które pełnią kluczową rolę w procesach regeneracji tkanek. Bezpośrednio z płytek krwi uwalniane są czynniki wzrostu odpowiadające za przemieszczanie się oraz namnażanie komórek macierzystych. Ponadto stymulują wytwarzanie nowych komórek naskórka, pobudzają mikrokrążenie i odbudowę na poziomie komórkowym, jak również wpływają na przyspieszanie produkcji nowych włókien kolagenowych. 

Co to jest osocze bogatopłytkowe i do czego służy?

W skrócie można powiedzieć, że osocze bogatopłytkowe jest preparatem leczniczym powstałym z odwirowanej krwi pacjenta. Tak pozyskany, niezwykle cenny surowiec, wykorzystywany jest w szeroko pojętej medycynie, jak również w medycynie estetycznej. Istnieje szeroka gama możliwości zastosowania osocza bogatopłytkowego, m.in.: rewitalizacja skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni, wrażliwych okolic oczu i ust, wygładzanie i redukcja widocznych zmarszczek oraz głębokich fałdów skórnych, nadmierne wypadanie włosów u kobiet i u mężczyzn, redukowanie blizn pozabiegowych lub potrądzikowych oraz wiele innych. 

Osocze bogatopłytkowe – jak wygląda zabieg?

blondynka z gładką cerąZabieg poprzedzony jest konsultacją z lekarzem specjalistą. Po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań pacjentowi pobiera się niewielką ilość krwi najczęściej z widocznej żyły znajdującej się w dole łokciowym tuż nad przedramieniem. Miejsce poddawane zabiegowi można znieczulić specjalnym kremem, a w tym celu należy posmarować skórę preparatem zawierającym znieczulenie i odczekać około 20-30 minut. W tym czasie pobrana krew umieszczana jest w specjalnym urządzeniu, które odwirowuje cenne składniki krwi od pozostałych płynów. Kiedy osocze zostanie odseparowane, przystępuje się do aplikacji za pomocą iniekcji w wybrane obszary ciała. Ryzyko powstania sińców jest niewielkie i zależy w głównej mierze od indywidualnych właściwości skóry pacjenta. Bezpośrednio po zabiegu nie należy nakładać makijażu, ani nie wystawiać organizmu na przesadnie wysoką lub niską temperaturę (sauna, krioterapia).

Pierwsze efekty wykonanego zabiegu widoczne są po upływie około 14 dni. Po wykonaniu 2-3 zabiegów z zachowaniem przerw 3-4 tygodni pomiędzy kolejnymi sesjami osiąga się najlepsze rezultaty. Zaleca się również przeprowadzenie tak zwanego zabiegu przypominającego po około 10-12 miesiącach od czasu pierwszej serii. Ilość zabiegów określana jest przez lekarza w zależności od stopnia zaawansowania problemu z jakim zgłosił się pacjent.

Osocze bogatopłytkowe – efekty zabiegu:

Zwiększenie jędrności i elastyczności skóry, poprawa napięcia skóry, zwiększenie gęstości skóry i jej delikatne uniesienie, przebudowa włókien kolagenowych, wypełnienie widocznych zmarszczek, wygładzenie powierzchni skóry, ujednolicenie kolorytu oraz przywrócenie skórze blasku.