You are currently viewing Kiedy trzeba usunąć pieprzyki i znamiona?

Kiedy trzeba usunąć pieprzyki i znamiona?

Niemal każdy z nas ma na swoim ciele mniej lub więcej pieprzyków i znamion. Niektóre z nich są mniej widoczne, inne umieszczone są w okolicach twarzy i innych, odsłoniętych miejscach. To często z tego względu wiele osób decyduje się usuwanie pieprzyków. Czy jednak jest to jedyny powód, dla którego warto je usuwać?

Usuwanie pieprzyków – zagrożenie czerniakiem

Estetyka jest ważna dla każdego i jeśli posiadany pieprzyk szpeci nasz wygląd, warto skorzystać z pomocy chirurga i znamię usunąć. Innym powodem, dla którego warto to robić, jest aspekt zdrowotny. Znamiona, które posiadamy na ciele, mogą przekształcić się w czerniaka – raka skóry. Pieprzyki muszą być stale obserwowane i szczególnie chronione przed słońcem. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, znamiona warto wyciąć u specjalisty. Konsultacja z dermatologiem pozwoli ustalić, które zmiany są najbardziej ryzykowne i powinny zostać usunięte.

Znamiona zazwyczaj są płaskie, jednak od tej reguły są pewne wyjątki. W niektórych przypadkach pieprzyki mogą znacznie odstawać od powierzchni skóry. W takich przypadkach istnieje duże ryzyko ich zerwania np. biżuterią lub ubraniem w trakcie przebierania się. Najbezpieczniej jest zdecydować się na usuwanie pieprzyków i jednocześnie oszczędzić sobie bólu spowodowanego uszkodzeniem skóry na skutek ewentualnego ich zerwania.

Odstające pieprzyki – ryzyko zerwania i uszkodzenia skóry

Miejsca na ciele, z których szczególnie warto usuwać pieprzyki i znamiona to:

  • Okolice karku – miejsce, które często ma kontakt z krawędziami ubrań oraz biżuterią. Jest to również okolica szczególnie narażona na działanie promieni słonecznych.
  • Ramiona i środkowa część pleców – miejsce narażone na otarcia od biustonosza, ramion plecaka oraz torebki
  • Owłosiona skóra głowy – miejsce, które jest trudne w obserwacji ewentualnych zmian, jakie zachodzą w pieprzyku
  • Pachy, zgięcia łokci i kolan – miejsce narażone na uszkodzenia mechaniczne i otarcia
  • Okolice oczu i nosa – okolica wrażliwa u osób, które noszą na co dzień okulary

Kiedy wybrać się na usuwanie pieprzyków?

Większość pieprzyków i znamion usuwa się laserowo, a co za tym idzie, po zabiegu nie wolno wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych. Z tego względu na zabieg usuwania pieprzyków najlepiej decydować się w okresie jesienno-zimowym. Jest to szczególnie ważne w przypadkach, kiedy pieprzyk znajduje się w miejscu odsłoniętym – na twarzy, dekolcie, karku oraz dłoniach.