Laserowe usuwanie zmian skórnych w klinice Magnopere w Krakowie

Zabiegi na ciało:

Laserowe usuwanie zmian skórnych (pieprzyków, brodawek, włókniaków)

Na czym polega zabieg?

Laserowe usuwanie blizn polega na wykorzystywaniu leczniczego działania światła lasera. Zabieg charakteryzuje się wieloma korzyściami takimi jak małoinwazyjność, brak uszkadzania zdrowej tkanki, znacznie szybszy proces gojenia, brak konieczności cięcia skóry skalpelem i zakładania szwów.

Przed zabiegiem lekarz ogląda dokładnie zmianę jaką należy usunąć, a po jej odseparowaniu, pobrana tkanka zostaje przekazana do dalszych badań histopatologicznych. W trakcie wykonywania zabiegu laserowego, zarówno pacjent jak i lekarz musi mieć założone specjalne okulary, które chronią oczy przed światłem lasera. Po wykonaniu zabiegu w miejscu działania lasera powstaje strupek, który samoistnie odpada po około 14 dniach. Okres rekonwalescencji nie przeszkadza w wykonywaniu czynności dnia codziennego i nie zakłóca aktywności zawodowej.

Laserowe usuwanie zmian skórnych należy poprzedzić konsultacją ze specjalistą w celu potwierdzenia wskazań oraz wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do zastosowania lasera. W trosce o własne bezpieczeństwo oraz prawidłowo wykonany zabieg warto wybierać sprawdzone gabinety medycyny estetycznej oraz doświadczonych i zaufanych lekarzy.

UMÓW WIZYTĘZOBACZ CENNIK

Często zadawane pytania:

Na czym polega laserowe usuwanie pieprzyków?

Nieatrakcyjne zmiany barwnikowe w obrębie twarzy, szyi czy dekoltu, są często przyczyną wielu problemów zarówno kosmetycznych, jak i medycznych. Niestety obniżają one komfort życia i poczucie atrakcyjności. Do zmian skórnych może dochodzić na powierzchni całego ciała. Te występujące w obrębie pachwin, szyi, czy karku, które mogą się przyczyniać do powstawania niechcianych otarć podczas noszenia biżuterii czy bielizny. Ponadto, często są przyczyną unikania bardziej odważnych strojów i ubrań.  

Widoczne na ciele zgrubienia w postaci zmian skórnych nie muszą już być powodem wielu kompleksów, obecna medycyna estetyczna pozwala na skuteczne usuwanie znamion skórnych, gdzie zabieg wcale nie musi się wiązać z wycinaniem zmian, gdzie wykorzystywane są klasyczne zabiegi chirurgiczne przy użycia skalpela. Nowoczesna terapia laserowa, którą wykorzystuje się, na co dzień w gabinetach medycyny estetycznej pozwala na wykorzystanie lasera, którego zadaniem jest usuwanie zmian skórnych z uniknięciem cięcia, bólu, krwawienia, zszywania czy blizny.

Jaki rodzaj zmian skórnych można usuwać za pomocą lasera?

Do usuwania laserem kwalifikują się następujące zmiany skórne:

 • brodawki, zarówno te w kolorze skóry, jak i brązowe, brodawki łojotokowe rogowaciejące,
 • brodawki wirusowe, tzw. brodawki pospolite, brodawki dłoniowe, podeszwowe, basenowe, kurzajki, brodawki płaskie, kłykciny, brodawki płciowe,
 • znamiona barwnikowe o charakterze zarówno płaskim, jak i wypukłym, zwane potocznie pieprzykami,
 • włókniaki o charakterze wystających, często uszypułowanych znamion skórnych, włókniaki miękkie, włókniaczki na szyi, pod pachami, na powiekach, czy w pachwinach,
 • inne narośla, takie jak kaszaczki, prosaki, syringoma, zaskórniki, grudki perliste, naczyniaki, punkty rubinowe, ziarniniaki i wiele innych.

Czym charakteryzuje się usuwanie pieprzyków?

Pieprzyki to nic innego jak zmiany skórne, nazywane powszechnie znamionami barwnikowymi, w których nagromadziły się komórki barwnikowe, określane mianem melanocytów.

Wygląd i stan pieprzyka powinien ocenić lekarz dermatolog. Podczas konsulatacji lekarskiej nieprawidłowości zmian skórnych zostaną ocenione za pomocą dermatoskopu. Lekarze używają tego urządzenia do różnicowania zmian w zależności od tego, czy znamię jest nieprawidłowe i kwalifikuje się do usunięcia.

Specjaliści podkreślają, że niezbędne jest wycięcie m.in. pieprzyków, które są narażone na częste podrażnienia, takie jak otarcia czy częsty ucisk, spowodowane przez noszoną odzież, bieliznę czy biżuterię. Zaleca się również usunięcie znamion skórnych, które są odsłonięte i tym samym narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych oraz tych zmian skórnych, które znajdują się w niewidocznych miejscach naszego ciała, przez co trudno je obserwować. Usuwanie zmian skórnych może mieć również wskazania estetyczne, a nie jedynie medyczne. Dermatologia pozwala na wycięcie brodawek/pieprzyków o charakterze łagodnym, gdzie u pacjenta nie zdiagnozowano nowotworu (czerniak), usuwanie zmian (pieprzyków) ma jedynie charakter kosmetyczny.

Najważniejsze, aby pamiętać, że w sytuacji, kiedy dostrzeżemy na skórze znamię, które zmienia się pod względem barwy i wielkości, niezwłoczna jest wizyta u lekarza dermatologa. Podczas takiej wizyty dermatolog wykonana badanie skóry dermatoskopem. Istnieje skala objawów ABCDE, która pozwala łatwiej wychwycić niepokojące zmiany:

 • A – asymetria pieprzyka,
 • B – wygląd brzegu zmiany (nierówna i / lub postrzępiona krawędź – uważane za niepokojące),
 • C – kolor (zmiany nierównomiernie zabarwione lub o bardzo ciemnej, niemal czarnej barwie – uważane za niepokojące),
 • D – wielkość (znamię o średnicy powyżej 6 mm – wymagające obserwacji),
 • E – ewidentne, widocznie powiększone zmiany skórne.

W przypadku najmniejszych wątpliwości, należy zgłosić się do lekarza dermatologa, którego pomocy należy szukać w gabinetach i klinikach medycyny estetycznej na terenie miasta Kraków, gdzie na podstawie badania dermatoskopowego zaleci odpowiednie metody leczenia – wycięcie niepokojących zmian skórnych lub systematyczną kontrolę dermatoskopową.

 

Jak działa laser CO2 służący do usuwania zmian skórnych?

W przypadku omawianych zmian skórnych, brodawek i włókniaków możliwe jest innowacyjne leczenie, które stanowi laserowa interwencja za pomocą lasera CO2. W ten sposób możliwe jest usuwanie zmian skórnych, które znajdują się w głębszych warstwach skóry.  Podczas zabiegu energia lasera jest absorbowana przez tkankę, w której dochodzi do odparowania wody oraz zjawiska koagulacji. W efekcie dochodzi do termicznych i nieodwracalnych zniszczeń w miejscu zabiegu, a więc bezpośrednio na konkretnej zmianie. W ten sposób podczas usuwania zmian barwnikowych na skórze, nie dochodzi do krwawienia, przez wzgląd na natychmiastową koagulację naczyń krwionośnych. Ponadto laser CO2, posiada funkcję super i ultraplus, dzięki czemu nie powoduje uszkodzeń termicznych tkanki wokół zmiany i umożliwia pracę w trybie impulsowym. Wykorzystywane procesy, wpływają korzystnie na proces gojenia, który przebiega bez powstawania blizn.

Jak przebiega zabieg laserowego usuwania zmian barwnikowych?

Pacjent przed zabiegiem jest znieczulany za pomocą zastrzyku bądź maści Emla zawierającej skoncentrowaną dawkę lidokainy o działaniu miejscowym.  Lekarz wykonujący zabieg laserem stosuje tzw. strzały wiązki lasera, które usuwają niechciane zmiany skórne. Usunięcie jednego znamienia to zazwyczaj kwestia kilku minut. Czas ten może być jednak dłuższy i zależy od wielkości pieprzyka. Przy czym większe znamiona specjaliści likwidują stopniowo. Są one początkowo spłycane. Trzeba też pamiętać, że w przypadku usuwania pieprzyków laserem należy robić przerwy między poszczególnymi zabiegami. Powinny one wynosić od czterech do ośmiu tygodni.

Czy zabieg laserowego usuwania pieprzyków jest bezpieczny?

Usuwania znamion i pieprzyków laserem jest jak najbardziej bezpieczne. Podczas zabiegu nie dochodzi do krwawienia, więc ryzyko infekcji jest zminimalizowane. Nie zachodzi też konieczność zszywania skóry, odmiennie od zabiegu, gdzie chirurgiczne usuwanie pieprzyków przy użyciu skalpela, jest obarczone opisywaną techniką. Stąd usuwanie pieprzyków za pomocą lasera nie powoduje powstawania ewentualnych blizn w miejscu zabiegu. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet przy tej metodzie na skórze zostaje minimalna blizna.

Ten rodzaj zabiegu usuwania zmian skórnych dedykowany jest zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci, a zatem niezależnie od wieku. Warto z niego skorzystać, kiedy znamiona są wypukłe i mają łagodny charakter.

Kraków to miasto wielu świetnych specjalistów, zadzwoń do nas już dziś i zarezerwuj wizytę!

UMÓW WIZYTĘZOBACZ CENNIK

Na czym polega chirurgiczne usuwanie pieprzyków?

Laserem jednak nie usuniemy chorobowych pieprzyków oraz płaskich znamion. Usunięcie zmian skórnych za pomocą skalpela wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Po wycięciu zmiany lekarz zakłada szwy, które zostają usunięte po kilku dniach, a na skórze pojawiają się niewielkie blizny. Wycięcie chirurgiczne nie uszkadza tkanek, a więc umożliwia wykonanie badania histopatologicznego usuniętego fragmentu, co jest niezwykle ważne w przypadku podejrzeń, co do złośliwości pieprzyka.

Jak wygląda proces gojenia po laserowym usuwaniu zmian skórnych?

W miejscu zabiegowym pojawia się brązowy strupek, który goi się po upływie 4 tygodni. Przy większych ranach po przeprowadzonym zabiegu zakładany jest opatrunek przepuszczający powietrze, zaś mniejsze zmiany nie wymagają jego zastosowania.

Właściwa pielęgnacja okolicy zabiegowej wpływa na szybkość gojenia się ran. Miejsce zabiegowe należy przemywać delikatnie wodą z mydłem lub dezynfekować odpowiednim preparatem odkażającym. Ważne, aby bezpośrednio po wygojeniu się ran nie wystawiać miejsc zabiegowych na ekspozycję słoneczną, gdyż grozi to wystąpieniem niechcianych przebarwień. Dlatego też zabiegi usuwania rozmaitych zmian skórnych za pomocą lasera, powinny być przeprowadzane w okresie jesienno-zimowym.

Jak są zalecenia pozabiegowe?

Podobnie jak przy innych zabiegach z zakresu medycyny estetyczne, usuwanie znamion wymaga odpowiedniej dbałości o właściwą higienę miejsca zabiegowego, aby nie narazić obszaru na zabrudzenia i infekcje. Miejsca odsłonie należy zabezpieczyć przed intensywnym działaniem wody (można delikatnie przemywać) ani promieni słonecznych. Nie należy opalać się na słońcu ani w solarium przez okres, co najmniej 2 miesięcy.

Warto odroczyć opalanie nawet do 6 miesięcy od wykonanego zabiegu, gdzie wykonano usuwanie znamion.  Dlatego też ustalając termin wizyty laserowego usuwania znamion, należy mieć na uwadze termin planowanych wakacji lub nadchodzącego lata, gdzie ekspozycja na słońce jest niewskazana.

Usuwanie znamion – jakie są zalety zabiegu przy użyciu lasera?

Usuwanie znamion, pieprzyków, brodawek, czy kurzajek przy użyciu lasera ma wiele zalet:

 • usuwanie zmian skórnych laserem jest małoinwazyjne. Odparowana jest tylko zmiana chorobowa bez uszkodzenia zdrowej tkanki,
 • laserowe usuwanie pieprzyków jest to metoda zarówno bezpieczna, jak i wysoce skuteczna (doświadczony lekarz precyzyjnie usuwa zmianę w całości),
 • laser działa bezdotykowo, dlatego nie ma ryzyka zakażenia żółtaczką, czy wirusem HIV,
 • zabieg jest całkowicie bezbolesny, pacjent odczuwa jedynie delikatne pieczenie – przy większych znamionach stosuje się znieczulenie miejscowe,
 • proces gojenia następuję szybko i bezboleśnie – powstały podczas zabiegu strupek odpada zwykle po około 2 tygodniach.
 • zabieg usuwania zmian skórnych nie powoduje szpecących blizn takich jak po cięciu chirurgicznym, gdzie muszą być zastosowane szwy na skórze.
 • Zabieg nie ogranicza codziennych aktywności, nie wymaga zwolnienia lekarskiego i zawieszenia aktywności zawodowej.

Tak jak przy innych zabiegach chirurgicznych możliwe są zdarzenia niepożądane. Może wystąpić zakażenie, przedłużone gojenie, a czasem blizna. Należy stosować się do zaleceń lekarza i wizyty kontrolnej po zabiegu – lekarze pracujący w naszej klinice znajdującej się w Krakowie, świadczą usługi z zakresu dermatologii i dysponują bogatym doświadczeniem, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie ewentualnych powikłań.

Jakie są przeciwskazania do zabiegu laserowego usuwania zmian barwnikowych?

Każdy zabieg, również laserowo usuwane zmiany skórne posiada listę przeciwskazań:

 • ciąża
 • nowotwór
 • rozrusznik serca
 • bielactwo
 • trądzik
 • fotodermatozy
 • infekcje wirusowe i bakteryjne
 • łuszczyca
 • padaczka
 • leki fotouczulające
 • leki na bazie ziół fotouczulających
 • antybiotyki
 • leki przeciwzapalne
 • retinoidy
 • ekspozycja na słońca w niedługim czasie przed zabiegiem
 • stosowanie solarium, lub preparatów brązujących skórę w niedługim czasie przed zabiegiem

W celu uzyskania większej ilości informacji i umówienia się na wizytę konsultacyjną z naszymi specjalistami, zapraszamy do kontaktu z naszym gabinetem na terenie miasta Kraków. Zapewniamy atrakcyjny cennik i promocje, gdzie oferujemy promocje dla naszych nowych i stałych klientów!

UMÓW WIZYTĘZOBACZ CENNIK