Laserowe usuwanie zmian skórnych w klinice Magnopere w Krakowie

Zabiegi na ciało:

Laserowe zamykanie rozszerzonych czerwonych naczynek

Na czym polega zabieg?

Laserowe zamykanie naczynek opiera się na terapeutycznym działaniu światła lasera, dzięki któremu możliwe jest zamknięcie światła naczyń krwionośnych pod powierzchnią skóry. Zabieg jest nieinwazyjny, nie wymaga przecinania powierzchni skóry.

Zwykle zalecana jest cała seria zabiegów, a ich liczba uzależniona jest od ilości naczynek i wielkości obszaru objętego leczeniem. Również czas pojedynczego zabiegu uzależniony jest od wielkości powierzchni skóry, jaką poddajemy terapii. W trakcie wykonywania zabiegu laserowego, zarówno pacjent jak i lekarz musi mieć założone specjalne okulary, które chronią oczy przed światłem lasera. W czasie zabiegu pacjent może odczuwać pieczenie lub szczypanie, jednak ten dyskomfort szybko mija.
Po przeprowadzonym zabiegu, w miejscu gdzie znajdowało się rozszerzone naczynko, powstaje mały strupek, który znika w przeciągu 10 dni. Okres rekonwalescencji nie przeszkadza w wykonywaniu czynności dnia codziennego i nie zakłóca aktywności zawodowej.

Laserowe zamykanie naczynek należy poprzedzić konsultacją ze specjalistą w celu potwierdzenia wskazań oraz wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do laseroterapii. W trosce o własne bezpieczeństwo oraz prawidłowo wykonany zabieg warto wybierać sprawdzone gabinety medycyny estetycznej oraz doświadczonych i zaufanych lekarzy.

UMÓW WIZYTĘZOBACZ CENNIK

Często zadawane pytania:

Co to są zaburzenia naczyniopochodne?

Zaburzenia naczyniopochodne są dość powszechnie występującymi nieprawidłowościami w obrębie skóry i tkanek położonych głębiej. Najczęściej wyróżnia się trzy główne rodzaje zmian naczyniopochodnych: naczyniaki, teleangiektazje i ziarniniaki naczyniaste. Zmiany te mogą wyglądać podobnie do siebie, ale mają nieco inne pochodzenie. Są to zmiany łagodne, jednak często stanowią dla pacjentów defekt kosmetyczny. Opisywane zmiany naczyniowe można leczyć laserem. Współczesna medycyna estetyczna dysponuje metodami, które w sposób małoinwazyjny zamykają niechciane pajączki i naczynka w obrębie skóry twarzy i nosa.

Na czym polega laserowe zamykanie naczynek?

Laserowe zamykanie naczynek to zabieg, który pozwala na zamknięcie rozszerzonego naczynka krwionośnego za pomocą naświetlania go promieniem lasera. Promieniowanie laserowe sprawia, że temperatura krwi w naczynku gwałtownie rośnie, naczynko się obkurcza i zamyka, zaś zmiana ta jest trwała. Laserowe zamykanie naczynek powinno zostać wykonane tak, by podgrzana została krew w naczynku, zaś skóra jedynie nieznacznie. Wymaga to odpowiedniego dobrania długości fali promieniowania laserowego. Dla osiągnięcia optymalnych efektów, laserowe zamykanie naczynek należy powtórzyć do 3 razy w odstępie kilku miesięcy.

Jakie są przyczyny powstawania rozszerzonych naczynek i rumienia?

  • czynniki genetyczne – rozszerzone naczynka często występują rodzinnie,
  • czynniki hormonalne – stosowanie środków antykoncepcyjnych zawierających estrogeny, HTZ),
  • czynniki wewnętrzne – stany alergiczne i przewlekłe zapalenia skóry,
  • czynniki zewnętrzne, takie jak: intensywne opalanie, duże i częste wahania temperatur, czynniki atmosferyczne takie jak: znaczna wilgotność, niska temperatura, silny wiatr, nadmierne opalanie w solarium, częste korzystanie z sauny, długotrwałe stosowanie sterydów zarówno miejscowo, jak i doustnie, palenie papierosów.

Obecnie dermatologia wyróżnika 3 rodzaje zmian:

  • Telangiektazje

Inaczej pajączki skórne, które stanowią poszerzone naczynka włosowate w skórze widoczne gołym okiem. Jest to schorzenie, w którym poszerzone drobne naczynia krwionośne tworzą nitkowate czerwone zmiany na skórze, zwane także pajączkami naczyniowymi. Ich położenie jest płytkie i zwykle są czerwonego koloru, w niektórych przypadkach mogą nawet być sine. Lokalizują się zwykle na policzkach, na nosie, pod oczami, na brodzie. Często również obserwuje się je na szyi, czy dekolcie, czyli w miejscach narażonych na działanie warunków atmosferycznych i słońca. Szczególnie częstą lokalizacją są skrzydełka nosa. Przebieg naczynek może być gwiazdkowaty, tworzący pajączki, linijny, guzkowaty lub drzewkowaty. Pajączki zasilane są zwykle centralnym większym naczyniem, którego zamknięcie jest gwarancją zniknięcia pajączka.

  • Naczyniaki

Naczyniak to nieprawidłowe nagromadzenie naczyń krwionośnych, powstające na skórze lub w głębiej położonych tkankach. Naczyniaki w obrębie skóry mogą wyglądać jak plamy czerwonej barwy i mogą być uniesione ponad powierzchnię skóry. Naczyniaki pojawiają się najczęściej na skórze twarzy, szyi i za uszami. W powierzchownych warstwach skóry tworzą się naczyniaki włośniczkowe. W głębszych warstwach powstają naczyniaki jamiste. Naczyniaki w skórze najczęściej powstają w okresie niemowlęcym. W części przypadków po krótkim okresie szybkiego wzrostu naczyniaka dochodzi do jego zmniejszenia się i zanikania. U niektórych pacjentów naczyniaki są pokryte owrzodzeniem. Po zanikaniu takiego naczyniaka może pozostać blizna.

  • Rumień

Rumień to nic innego jak zaczerwienie określonych partii skóry twarzy widoczne gołym okiem, pojawiające się najczęściej w obrębie policzków, brody. Jego charakterystyczną cechą jest ujawnianie się sytuacjach stresowych, pod wpływem silnych emocji, czy zmian temperatury lub przegrzania. Same naczynia są widoczne tylko w dużym powiększeniu, ale jest ich więcej niż w normalnej skórze. Rumień towarzyszy lub poprzedza wystąpienie teleangiektazji, gdzie naczynia są widoczne już gołym okiem. Termin „popękane naczynka”, choć powszechnie używany, nie jest w tym przypadku adekwatny. Naczynia nie tracą swej ciągłości, zaś problem stanowi poszerzanie się i zwiększenie ich ilości. Nadmierne unaczynienie może prowadzić do przerastania skóry, co może stanowić problem izolowany, choć często może to być jeden z objawów trądziku różowatego.

  • Ziarniniaki naczyniaste

Ziarniniaki naczyniaste to niewielkie, okrągłe, czerwone zmiany skórne. Ze względu na dużą ilość naczyń krwionośnych, mają tendencję do krwawienia. Zmiany te obserwuje się u dzieci i młodych dorosłych, a także u kobiet w ciąży. Często przyczyną powstawania ziarniaków są fizjologiczne zmiany hormonalne występujące u kobiet w okresie ciąży. Ziarniniak naczyniasty w pierwszym etapie swojego powstawania rośnie szybko, następnie osiąga etap stabilizacji przy wielkości do 2 cm.

Jakie są metody zamykania naczynek i likwidacji rumienia?

Najlepszą metodą zamykania naczynek na twarzy, szyi i dekolcie oraz likwidacji rumienia jest zastosowanie IPL lub lasera. Drobne naczynia i rumień leczy się za pomocą IPL, większe naczynia mogą być zamykane laserem neodymowo-yagowym.

Zamykanie naczynek laserem neodymowo-yagowym to innowacyjny zabieg wykonywany w Krakowie w naszym gabinecie medycyny estetycznej. Nasi specjaliści o bogatym doświadczeniu wykonują:

Jesteśmy w stanie pomóc każdemu pacjentowi, zapewniając szybkie i długotrwałe efekty. Zapraszamy na konsultacje w Krakowie!

UMÓW WIZYTĘZOBACZ CENNIK

Jak przebiega laserowe zamykanie naczynek?

Przed wykonaniem zabiegów laserowego zamykania naczynek niezbędna jest konsultacja lekarska. Wizytę przeprowadza lekarz medycyny estetyczne, podczas której ocenia stopień zaawansowania zmian naczyniowych i przebarwień widocznych przez naskórek, następnie zaleca odpowiednie laserowe leczenie i ilość zabiegów. Na samym początku specjalista bada średnicę, kolor oraz ilość zmian skórnych. Zamykanie naczynek przez lekarza polega na wprowadzeniu odpowiednich danych do komputera, który dobiera właściwą długość promienia laserowego do naświetlania oraz dawkę energii, rodzaj filtra, ilość impulsów, odstęp czasowy między nimi oraz czas trwania impulsu. Przed zabiegiem laserowego zamykania naczynek niezbędna do wykonania jest próba laserowa, pozwalająca sprawdzić, czy parametry dobrane komputerowo są optymalne dla danego pacjenta i zamykanie naczynek będzie wykonane w sposób bezpieczny dla pacjenta.

Energia emitowana przez laser jest pochłaniana przez hemoglobinę, czyli czerwony barwnik krwi. Krew zostaje w ten sposób podgrzana, niszcząc od środka ścianki naczynia krwionośnego. Tak „wypalone” naczynko zostaje po jakimś czasie usunięte z organizmu.

Laserowe zamykanie naczynek przebiega w kilku etapach. Najpierw lekarz oczyszcza skórę w miejscu, gdzie wykonany zostanie zabieg. Obejmuje to zmycie makijażu oraz peeling, by pozbyć się warstwy martwego naskórka. Następnie na oczy pacjenta zakładane są specjalne osłony chroniące przed promieniowaniem laserowym. Zamykanie naczynek rozpoczyna się po przez przyłożenie do skóry twarzy pacjenta głowicy, która uwalnia wiązkę promieniowania laserowego, któremu towarzyszy błysk białego światła.

Jakiego sprzętu używa się do laserowego zamykania zmian naczyniopochodnych?

Wiodącym sprzętem obecnym na rynku medycyny estetycznej jest laser neodymowo-yagowy (Nd:YAG), charakteryzujący się długością fali 1064 nm. Dzięki temu, wiązka lasera pozwala na efektywne i bezpieczne leczenie zmian naczyniopochodnych. Zamykanie naczynek opisywanym laserem ma znaczną przewagę nad innymi metodami, ponieważ laser ten ma możliwość głębokiej penetracji skóry, co powoduje lepsze efekty terapeutyczne. Impulsy światła laserowego są celowane w barwnik zwany hemoglobiną. Następnie impuls ten powoduje koagulację, miejscowy stan zapalny i w konsekwencji zarośnięcie naczyń. Zamykanie naczynek, gdzie wykorzystuje się leczenie laserem, ma przewagę nad skleroterapią, która również jest stosowana w leczeniu zmian naczyniopochodnych. Skleroterapia indukuje pigmentację, która jest spowodowana odkładaniem hemosyderyny pochodzącej z wynaczynionych erytrocytów. Laserowa koagulacja naczyń jest pozbawiona tego efektu ubocznego. Głowica zastosowana w tym laserze charakteryzuje się̨ systemem kontaktowego chłodzenia naskórka, co zwiększa komfort zabiegu. W zależności od wielkości popękanych naczynek, zamykanie naczynek trwa od 10 do 40 minut.

Jakie są wskazania do zabiegu laserem neodymowo-yagowym?

  • Płytkie i głębokie zmiany naczyniowe na twarzy
  • Płytkie i głębokie zmiany naczyniowe na nogach

Jakie są potencjalne skutki uboczne leczenia laserem neodymowo-yagowym?

  • Ból i dyskomfort w trakcie zabiegu
  • Zaczerwienienie, obrzęk i świąd po zabiegu
  • Pojawienie się pęcherzy
  • Hiper- lub hipopigmentacja
  • Pojawienie się sińców
  • Zakażenie bakteryjne

Jakie są zalecenia po zabiegu?

  • Unikanie ekspozycji na słońce
  • Unikanie stosowania leków światłouczulających
  • Unikanie wysiłku fizycznego.

Jakie są ogólne przeciwwskazania do zabiegów laserowych?

  • Infekcja bakteryjna lub wirusowa
  • Stany zapalne skóry
  • Ciąża i karmienie piersią
  • Zaburzenia układu immunologicznego
  • Izotretinoina (w ciągu ostatnich 6 miesiącach)
  • Opalona skóra
  • Zaburzenia gojenia skóry
  • Bielactwo, łuszczyca, AZS, opryszczka
  • Fotodermatozy
  • Nowotwory
  • Epilepsja
  • Choroby zakaźne
  • Skłonność do powstawania blizn
  • Leki przeciwzakrzepowe
  • Uczulenie na lidnokaine (wyłącznie przy zabiegach wymagających znieczulenia)
  • Stosowanie substancji światłouczulających (np. przyjmowanie leków fotouczulających, zioła, suplementy)
  • Przyjmowanie izotretynoiny, tetracykliny

Ważne, aby przed każdym zabiegiem, gdzie wykorzystuje się laserowe usuwanie naczynek, skonsultować się ze specjalistą, aby określić czy jest to odpowiednia metoda leczenia w danym przypadku klinicznym.

Pacjenci, którzy zdecydują się na zamykanie naczynek, nie powinni przyjmować zaburzających krzepnięcie krwi, takich jak aspiryna, ibuprofen, witamina E, przez 10 dni przed zabiegiem.

Kraków to miasto wielu świetnych specjalistów, zadzwoń do nas już dziś i zarezerwuj wizytę!

UMÓW WIZYTĘZOBACZ CENNIK

 

Jakie są wskazówki/zalecenia po zabiegach laserowego usuwania naczynek?

Laserowe zamykanie naczynek, to zabieg, po którym na powierzchni skóry mogą utworzyć się strupki i powierzchniowe uszkodzenie naskórka. Zmiany te ustępują zwykle w ciągu jednego do czterech (1-4) tygodni.

Pacjent po zabiegu odczuwa łagodne pieczenie podobne do poparzenia słonecznego. Stan ten zwykle utrzymuje się od 2 do 24 godzin po zabiegu, choć u niektórych pacjentów może trwać nawet do 72 godzin. Po zabiegu laserowego zamykania naczynek może się pojawić również lekka opuchlizna i zaczerwienienie, objawy te ustępują w przeciągu 2-3 dni. W celu zmniejszenia dolegliwości stosuje się zimne kompresy lodowe lub żelowe przez 10-15 minut co godzinę lub w miarę potrzeby. Ważne, aby nie aplikować lodu bezpośrednio na skórę po zabiegu. W celu zredukowania dyskomfortu pacjent może zażyć doustny środek przeciwzapalny (np. zawierający Ibuprofen) lub przeciwbólowy (np. zawierający paracetamol, jak Tylenol®). Leki należy stosować zgodnie zaleceniami lekarza specjalisty.

Do ustąpienia zaczerwienienia zaleca się unikanie następujących czynności:

  • nakładanie specjalnych preparatów przyśpieszających regenerację skóry
  • pływania, zwłaszcza w basenach sztucznych zawierających substancje chemiczne
  • gorących kąpieli w wannie, wizyty w jacuzzi czy saunie
  • czynności, które nasilają pocenie się lub podnoszą temperaturę ciała.
  • wystawiania na słońce lub opalanie skóry po zabiegu. Należy nałożyć na skórę kosmetyk z filtrem SPF 45 lub wyższym, aby zapobiec zmianie kolorytu skóry.
  • intensywnego szorowania oraz używania kosmetyków złuszczających na obszarze zabiegu.
  • Unikać długich kąpieli i moczenia obszaru zabiegowego
  • Unikać sportu 24-48h po zabiegu
  • Unikać noszenia obcisłej odzieży tak, aby nie drażnić leczonego obszaru
  • Nie powinno podrażniać pociemniałych znamion, gdyż mogą tworzyć się blizny.

Jakie są możliwe powikłania po zabiegu laserowego zamykania naczynek?

Laserowe zamykanie naczynek może się wiązać z pojawieniem niewielkich powikłań. Mają one miejsce bardzo rzadko, niemniej jednak mogą wystąpić delikatne uszkodzenia ciągłości skóry, przejawiające się wystąpieniem pęcherzy i strupków w okolicy zabiegowej. Ten stan skóry może się goić przez około 10 dni. W miejscu zastosowanej laseroterapii, obecne może być również zasinienie skóry – objawy te ustępują po upływie około 5-15 dni. Innym powikłaniem może być zmiana pigmentacji skóry, szczególnie u osób opalonych lub o ciemniej karnacji. Pojawiają się wówczas na skórze w miejscu zabiegu przebarwienia lub odbarwienia, które po jakimś czasie powinny zniknąć. Najpoważniejszym powikłaniem po zabiegu laserowego zamykania naczynek jest infekcja skóry w miejscu zamykania naczynek. W takiej sytuacji lekarz zaleca miejscowe stosowanie antybiotyku.

Jeżeli zauważasz u siebie wskazania i stwierdzisz, że laserowe zamykanie naczynek to zabieg dla ciebie, odwiedź Kraków i skonsultuj się z naszym lekarzem specjalistą z zakresu medycyny estetycznej. Podczas wizyty konsultacyjnej zostanie dobrany odpowiedni rodzaj terapii. Nasz cennik jest ogólnie dostępny, w każdej chwili można się z nim zapoznać i zdecydować na zabieg. Laserowe zamykanie naczynek to skuteczna metoda zwalczania niechcianych pajączków na skórze, nie odkładaj tej decyzji na potem, pomyśl o zabiegu już dziś i ciesz się pięknym, młodym wyglądem na długo!

UMÓW WIZYTĘZOBACZ CENNIK