You are currently viewing Skuteczne usuwanie zmarszczek na twarzy

Skuteczne usuwanie zmarszczek na twarzy

Skąd biorą się zmarszczki na twarzy?

Zmarszczki stanowią całkowicie naturalne i powszechne zjawisko wynikające z procesów starzenia się skóry. Wraz z wiekiem zdolności regeneracyjne naszego organizmu spadają, co skutkuje zwiotczeniem włókien kolagenowych i elastynowych.

Zmarszczki możemy podzielić na cztery główne grupy ze względu na przyczynę powstawania:

 • Zmarszczki mimiczne pojawiające się w wyniku pracy mięśni twarzy.
 • Zmarszczki posłoneczne będące rezultatem wystawiania skóry na promieniowanie UV.
 • Zmarszczki grawitacyjne wynikające z oddziaływania siły grawitacji na skórę, która utraciła swoją pierwotną jędrność oraz gęstość.
 • Zmarszczki senne, na których powstawanie wpływ ma pozycja w trakcie snu (szczególnie niekorzystne dla elastyczności skóry twarzy jest spanie na brzuchu).

Zmarszczki mimiczne

Emocje, które towarzyszą nam w życiu codziennym wyrażamy najczęściej poprzez mimikę twarzy. Śmiech, gniew lub zdziwienie powodują specyficzne ruchy mięśni twarzy, w wyniku których tworzą się tak uporczywe dla wielu osób zmarszczki mimiczne. W obrębie tej kategorii zmarszczek wyróżniamy kilka charakterystycznych typów bruzd, których nazwy powstały w odniesieniu do obrębu twarzy, na którym występują:

 • Kurze łapki występujące w kącikach oczu na skutek pracy mięśni okrężnych oka.
 • Lwia zmarszczka tworząca się pomiędzy brwiami.
 • Zmarszczki poprzeczne czoła.
 • Bruzdy nosowo-wargowe ciągnące się od nosa po kąciki ust.
 • Zmarszczki palacza pojawiające się w wyniku pracy mięśnia okrężnego ust. U osób palących lub miłośników napojów ze słomką wystąpienie tych bruzd jest znacznie powszechniejsze.

Botox jako skuteczny sposób na pozbycie się zmarszczek

Z pomocą w zredukowaniu zmarszczek i przywróceniu twarzy młodego wyglądu przychodzi medycyna estetyczna. W procesie likwidacji bruzd powstałych jako wynik pracy mięśni mimicznych najbardziej sprawdza się metoda miejscowej iniekcji toksyny botulinowej, zwanej potocznie botoxem. 

Zabieg ten polega na wprowadzeniu toksyny botulinowej za pomocą cienkiej igły do określonego mięśnia twarzy, którego pracę chcemy osłabić. Botox wstrzyknięty w mięsień blokuje jego skurcz, a co za tym idzie zapobiega również marszczeniu się skóry. W rezultacie zmarszczki mimiczne zostają wygładzone, a twarz odzyskuje naturalny młodzieńczy wygląd.

Zablokowanie swobodnego połączenia pomiędzy zakończeniem nerwów a danym mięśniem jest czasowe i całkowicie odwracalne. Efekty działania botoxu utrzymują się zwykle od 3 do 6 miesięcy w zależności od typu skóry i indywidualnych cech Pacjenta.

Procedura zabiegowa trwa od 5 do 10 minut, a rezultaty widać po upływie mniej więcej 7 dni. Iniekcja botoxu nie wymaga znieczulenia miejscowego, ponieważ stopień bólu jest porównywalny do ukąszenia komara. 

Efekty zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej:

 • Redukcja zmarszczek mimicznych (kurzych łapek, lwiej zmarszczki, poziomych linii na czole, bruzd nosowo-wargowych oraz zmarszczek palacza)
 • Naturalny efekt odmłodzenia twarzy.
 • Poprawa pewności siebie i poczucia atrakcyjności.

Botox to skuteczna metoda usuwania zmarszczek twarzy, która przywraca świeży i młodzieńczy wygląd, bez zastosowania chirurgicznych zabiegów, takich jak lifting twarzy.