You are currently viewing Trwałe usuwanie blizn potrądzikowych

Trwałe usuwanie blizn potrądzikowych

Co to jest trądzik?

Trądzik to jedna z najbardziej pospolitych chorób skóry, która dotyka ponad 9 proc. populacji światowej. Najczęściej występuje on u nastolatków w procesie dojrzewania, jednak coraz częściej borykają się z nim również osoby dorosłe. 

Objawami uciążliwej choroby dermatologicznej, jaką jest trądzik są obfite zmiany skórne o charakterze krost, zaskórników, grudek i torbieli ropnych na skórze. Obszar występowania trądziku obejmuje twarz (głównie w strefie litery T, czyli czoło, nos, broda), szyję i plecy. Najczęściej występującymi przyczynami trądziku są:

  • Nadmierna produkcja łoju
  • Stan zapalny powstały w wyniku namnożenia się bakterii w obrębie mieszków włosowych
  • Zaczopowanie ujść mieszkowo-włosowych, co prowadzi do powstawania mikrozaskórników

Duże prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku warunkuje również podłoże genetyczne.

Blizny potrądzikowe

Niestety trądzik bardzo często pozostawia na skórze nieestetyczne blizny. Nawet po uporaniu się z chorobą twarz, dekolt i plecy wciąż nie wyglądają zdrowo i mogą stanowić źródło kompleksów. Kosmetologia oraz medycyna estetyczna wychodzą naprzeciw osobom borykającym się z bliznami potrądzikowymi i oferują szereg zabiegów wpływających korzystnie na stan skóry.

Szeroki wachlarz peelingów oferowanych przez gabinety kosmetyczne to skuteczny sposób, który polega na delikatnym ścieraniu naskórka, dzięki czemu blizny zostają mechanicznie usunięte, a organizm pobudzony do regeneracji uszkodzonych tkanek oraz produkcji nowych komórek.

Większość dermatologów zgadza się jednak, że największą skuteczność w terapii skóry potrądzikowej ma laser frakcyjny. Jest to zupełnie bezpieczna metoda, która za pomocą wiązki światła tworzy mikrouszkodzenia na obszarze skóry pokrytym bliznami, dzięki czemu hamuje proces bliznowacenia. Laser frakcyjny pobudza dodatkowo organizm do produkcji kolagenu oraz odbudowy tkanek. Dzięki temu skóra ulega regeneracji, wygładzeniu i ujędrnieniu. Terapia jednak wymaga kilku sesji, aby uzyskać zamierzony efekt. Zaleca się od 3 do 5 zabiegów z wykorzystaniem lasera frakcyjnego w odstępie około 4 tygodni, aby skóra odzyskała zdrowy i piękny wygląd, a trądzik stał się tylko mglistym wspomnieniem.