Zabiegi na twarz:
Botoks - toksyna botulinowa
Na czym polega zabieg?
Zabieg polega na podskórnym i domięśniowym podaniu toksyny botulinowej za pomocą iniekcji. Preparat aplikowany jest w dokładnie określone miejsca, tzn. precyzyjnie w wybrane partie mięśniowe, których pracę należy osłabić. Działanie toksyny botulinowej polega na czasowym i odwracalnym zablokowaniu swobodnego połączenia pomiędzy zakończeniami nerwów a danym mięśniem. Na skutek tego, mięsień staje się rozluźniony. Na efekty zabiegu należy zaczekać około 7dni, dopiero po takim czasie będzie można stwierdzić, czy określone mięśnie uległy rozluźnieniu w oczekiwanym stopniu. Rezultaty utrzymują się zwykle od 3 do 6 miesięcy – jest to kwestia indywidualnych cech każdej osoby. Po tym czasie stopniowo wraca funkcja osłabionego mięśnia.
Dla kogo?
Zabieg dedykowany jest osobom, które pragną wygładzić istniejące zmarszczki mimiczne. Toksyna botulinowa polecana jest w przypadku redukcji zmarszczek na czole (zmarszczki poprzeczne i pionowe), w okolicy oka (kurze łapki), bruzd na szyi i dekolcie. Zabieg wykonuje się w celu uniesienia opadających kącików ust, podniesienia opadających powiek oraz w leczeniu nadpotliwości (dłonie, stopy, czoło), bruksizmu i migreny.
Korzyści
- poprawa owalu twarzy
- koniec problemu ze zgrzytaniem zębami
- likwidacja nadpotliwości
- likwidacja dokuczliwych bólów migrenowych
- redukcja zmarszczek mimicznych
- odmłodzenie wyglądu
- znaczna poprawa walorów estetycznych
- wzrost atrakcyjności i pewności siebie
Często zadawane pytania:
Co to jest Botoks?
Każdego dnia towarzyszą nam różne emocje, takie jak radość, gniew, smutek i zdziwienie. Kiedy się śmiejemy czy marszczymy czoło lub brwi, pod wpływem ruchów mięśni twarzy powstają zmarszczki mimiczne. Problem ten nie dotyczy jedynie osób starszych, ale jak najbardziej dotyka osoby w młodym wieku, charakteryzujące się bogatą mimiką twarzy. Do walki z tego typu zmarszczkami nie wystarczą zwykłe kremy, wtedy z pomocą przychodzi nam botoks (botox), czyli toksyna botulinowa. Preparat ten skutecznie wygładza zmarszczki mimiczne i przywraca twarzy młodość i „świeży” wygląd, bez zastosowania chirurgicznych zabiegów, takich jak lifting twarzy.
Jak działa botoks?
Botoks inaczej toksyna botulinowa, jest toksyną o biologicznym pochodzeniu wytwarzaną przez beztlenową pałeczkę Clostridium botulinum. W dużych dawkach jest ona silnie trująca, ale w niewielkich używana jest powszechnie w zabiegach medycznych, w tym również w zakresie medycyny estetycznej.
Zadaniem opisywanej neurotoksyny (botox) jest oddziaływanie na układ nerwowy. Powoduje ona zablokowanie połączeń pomiędzy zakończeniami nerwowymi oraz unerwianymi przez nie mięśniami. Preparat ten działa jedynie w obrębie mięśni, do których został wstrzyknięty. W ten sposób blokuje skurcz tych mięśni oraz marszczenie się skóry. W wyniku tych mechanizmów, toksyna botulinowa wywołuje rozluźnienia mięśni, przez co botoks jest obecnie najczęściej stosowaną substancją w celu redukcji zmarszczek mimicznych, wywoływanych przez ruchy mięśni twarzy. Pozwala na niechirurgiczny lifting powiek i twarzy, przez co cieszy się, jeszcze większym zainteresowaniem.
Kraków to miasto wielu świetnych specjalistów, zadzwoń do nas już dziś i zarezerwuj wizytę!
UMÓW WIZYTĘZOBACZ CENNIK
Jakie są spodziewane efekty zabiegu botoks?
Efekty działania preparatu botoks pojawiają się stopniowo, najczęściej należy poczekać na nie od 3 do 10 dni w zależności od indywidualnych predyspozycji, w tym od wieku, stanu skóry, a także okolic, w które botoks został podany. Powrót funkcji zakończeń nerwowo-mięśniowych zachodzi po około 4-6 miesiącach. W efekcie działania toksyny botulinowej wyraz twarzy nie zmienia się, natomiast zmarszczki znikają. Zabieg wykorzystujący preparat botoks przez lekarza w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym, nie powoduje zamrożenia mimiki twarzy!
Należy również nadmienić, że botoks nie daje efektu trwałego – to znaczy, że jest on w pełni odwracalny. Dochodzi wówczas do neutralizacji toksyny botulinowej, a tym samym mięsień odzyskuje swoją wcześniejszą sprawność i zmarszczka znów zaczyna być widoczna. Dlatego też botoks można powtarzać systematycznie wtedy, gdy rezultaty stając się mniej widoczne.
Jak często można stosować Botoks?
Biorąc pod uwagę indywidualne uwarunkowania każdego pacjenta, czas działania preparatu botoks wynosi najczęściej od 3 do 6 miesięcy, lecz u niektórych osób może być to nawet 8 miesięcy. Po upływie tego okresu mimika twarzy zaczyna stopniowo powracać i to właśnie wtedy można zastosować kolejną dawkę preparatu botoks.
Należy zadbać, aby zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej nie był przeprowadzany częściej niż raz na 3 miesiące. Warto przy tym zaznaczyć, że po wykonaniu każdego zabiegu wstrzyknięcia botoksu czas pomiędzy kolejnymi zabiegami będzie się wydłużał. Jeśli jednak zabieg nie będzie wykonany przez dłuższy okres, wtedy zmarszczki zaczną się pogłębiać, co wynika z naturalnych procesów starzenia się skóry.
W celu dobrania optymalnej częstotliwości wykonania zabiegu botox, zaleca się konsultację u lekarza medycyny estetycznej. Podczas wizyty konsultacyjnej lekarz oceni stan skóry i napięcia mięśni mimicznych. Wtedy też zadecyduję czy kolejna iniekcja preparatu botox jest konieczna, czy należy ją na razie odroczyć.
Na czym polega procedura podania toksyny?
Toksyna botulinowa zawiera w sobie jad kiełbasiany (Botox, Azzalure, Bocouture, Dysport), podawana jest za pomocą iniekcji w kilku miejscach twarzy. Preparat na bazie substancji botoks, wstrzykiwany jest przy użyciu jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w bardzo cienką igłę. Podczas wykonywania zabiegu botoksem pacjent powinien znajdować się w pozycji siedzącej. Zabieg trwa około 5-10 minut w zależności od liczby leczonych miejsc. Podana toksyna botulinowa zaczyna działać po ok. 4-7 dniach. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego, bezpośrednio po nim można podjąć zwykłą aktywność. Ból związany z tym zabiegiem jest naprawdę minimalny. Wielu pacjentów porównuje go do ugryzienia komara. Po zabiegu miejsce, w które została wstrzyknięta toksyna botulinowa może być lekko czerwone przez około godzinę oraz może pojawić się mały siniak. Bezpośrednio po zabiegu można nałożyć makijaż.
Jakie okolice twarzy mogą być objęte zabiegiem?
Dzięki zabiegom z wykorzystaniem botoksu możliwa jest korekcja i poprawa wielu struktur w obrębie twarzy. Toksyna botulinowa jest stosowana do usuwania zmarszczek mimicznych, do których zalicza się tzw. kurze łapki, czyli zmarszczki tworzące się przy zewnętrznych kącikach oczu, również zmarszczki między brwiami, powyżej nosa tzw. lwia zmarszczka. Ponadto świetnie sobie radzi z usuwaniem poziomych linii na czole lub linii śmiechu między oczami. Botoks coraz częściej stosowany jest także w celu wygładzenia linii szyi oraz unoszenia brwi, gdzie docelowym efektem jest swoiste odmładzanie skóry oraz złagodzenie rysów twarzy.
Czy botoks stosuje się w leczeniu bruksizmu?
Oprócz zastosowania kosmetycznego, botoks stosowany jest również w celach medycznych przy leczeniu bruksimu, czyli zaciskania i zgrzytania zębami podczas snu. Celem zabiegu jest ostrzyknięcie mięśnia żwacza przy użyciu toksyny botulinowej. Dzięki temu wprowadzony preparat (botox) blokuje tymczasowo przepływ impulsów nerwowych do mięśnia żwacza. Powoduje to relaksację mięśnia i w efekcie prowadzi do rozluźnienia i zmniejszenia nadaktywności tego mięśnia. Ponadto zmniejsza się napięcie i ból mięśni w obrębie twarzy. W miarę upływu czasu zanika również objaw zgrzytania zębami. Jednocześnie botoks sprawia, że rysy twarzy w okolicy szczęki ulegają złagodzeniu, a nawet widocznemu odmłodzeniu, dzięki temu cała twarz nabiera nowego, świeżego wyglądu. Efekt po podaniu botoksu utrzymuje się od 6 do 8 miesięcy. W trakcie działania substancji leczniczej mięśnie są osłabione, zmniejszone jest napięcie w obrębie całej szczęki, a twarz pacjenta wygląda znacznie smuklej, ponieważ mięśnie tracą dawną objętość.
Czy botoks stosuje się w leczeniu migreny?
Migrena to przykra dolegliwość, która w znacząco wpływa na spadek jakości życia i codzienne funkcjonowanie. Nawracające i długotrwałe bóle głowy powiązane z objawami im towarzyszącymi, mogą być również leczone preparatem botox. Toksyna botulinowa w znacznym stopniu ogranicza wystąpienie bólów głowy u osób cierpiących na migrenę, przez co wpływa na zwiększenie komfortu ich codziennego funkcjonowania.
Zabieg polega na określeniu, które partie mięśni głowy uciskają, ugniatają lub w inny sposób drażnią nerwy odpowiedzialne za migrenę. Botox wstrzykiwany jest do wybranych partii mięśni, które w ten sposób są blokowane i rozluźniane. Określone dawki toksyny wstrzykiwane są również do mięśni mimicznych, których skurcz prowokuje napady migreny, zapobiegają ich wystąpieniu. Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez 6 – 12 tygodni, co pozwala na długotrwały efekt terapeutyczny, ale nie permanentny. Leczenie botoksem jest skuteczne w ponad 80% przypadków. U ponad połowy pacjentów dochodzi do całkowitego ustąpienia objawów, zaś u pozostałych zmniejsza się ich częstotliwość i siła aż o połowę. Kolejna sesja leczenia może być przeprowadzona po wygaśnięciu efektu poprzedniej.
Kraków to miasto wielu świetnych specjalistów, zadzwoń do nas już dziś i umów wizytę, u naszego lekarza medycy estetycznej, który pomoże w walce z przykrymi dolegliwościami ze strony migreny!
Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu botoks ?
Wśród najczęstszych wskazań zastosowania toksyny botulinowej można wyróżnić:
- zmarszczki poprzeczne powstające na czole,
- zmarszczki pionowe między brwiami, tak zwane lwie zmarszczki,
- zmarszczki wokół oczu takie jak kurze łapki,
- bruzdy i blizny na dekolcie i szyi,
- modelowania nosa,
Ponadto botoks wykorzystywany jest na opadające powieki, gdzie wykorzystuje się go, jako małoinwazyjny lifting powiek. Stosuje się go również na opadające kąciki ust, modelowanie nosa, jak również pozwala na leczenie nadpotliwości. Dłonie, pachy i stopy to miejsca obarczone nadmierną potliwością, podobnie jak skóra głowy, ze względu na gęstą warstwę włosów.
Każda klinika w Krakowie stosuje usuwanie zmarszczek i leczenie za pomocą toksyny botulinowej (botox), jest to bardzo powszechny i bezpieczny zabiegi, który zaleca współczesna medycyna estetyczna i dermatologia. Zabieg botoks jest mało inwazyjny, a efekty wysoce zadowalające.
Wśród przeciwwskazań do zabiegu botoks wyróżnia się:
- ciąża, okres karmienie piersią
- choroby układu sercowo- naczyniowego,
- przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych,
- choroby płytki mięśniowo-nerwowej,
- zażywanie leków regulujących akcję serca, np chinidyna,
- choroby układy nerwowego, np choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, SM.
Ważne informacje dotyczące zabiegu
Zabrania się spożywania alkoholu przed i po zabiegu. Przez minimum 4 godziny po zabiegu nie powinno się schylać, dźwigać, masować miejsc poddanych zabiegowi. Zaleca się również unikanie ciężkiego wysiłku bezpośrednio po zabiegu, oraz korzystania z solarium oraz sauny przez kolejne 3 doby, po zabiegu, gdzie podawana była toksyna botulinowa.
Jakie zabiegi mogą być uzupełnieniem dla zabiegu botoks?
W celu pomnażania i zachowania urody w naszym gabinecie odnajdziecie Państwo szereg usług, które w sposób holistyczny i kompleksowy pozwolą zadbać o piękno skóry twarzy i ciała. Wśród nich wyróżnia się następujące zabiegi z zakresu medycyny estetycznej:
- mezoterapia igłowa wykorzystująca kwas hialuronowy,
- powiększanie ust kwasem hialuronowym,
- usuwanie tkanki tłuszczowej – lipoliza,
- osocze bogatopłytkowe – regeneris,
- nici liftingujące,
- laser frakcyjny,
- depilacja laserowa,
- usuwanie naczynek,
- makijaż permanentny,
- zabiegi modelujące na ciało.
Jeżeli zauważasz u siebie wskazania i stwierdzisz, że botoks to zabieg dla ciebie, odwiedź Kraków i skonsultuj się z naszym lekarzem specjalistą z zakresu medycyny estetycznej. Podczas wizyty konsultacyjnej zostanie dobrany odpowiedni program terapii. Nasz cennik jest ogólnie dostępny, gdzie w każdej chwili można się z nim zapoznać i zdecydować na zabieg.
Zapraszamy do kontaktu z naszym gabinetem na terenie miasta Kraków. Zapewniamy atrakcyjne ceny i promocje, zarówno dla naszych nowych, jak i stałych klientów!