Medycyna stymulująca powierzchniowo
Osocze bogatopłytkowe
Czym jest osocze bogatoptytkowe?
Osocze bogatopłytkowe jest bogatą w czynniki wzrostu substancją otrzymywaną z własnej krwi pacjenta. Dzięki temu jest to najbardziej naturalny preparat, który znacznie zmniejsza ryzyko reakcji alergicznej oraz nietolerancji ze strony organizmu. W osoczu znajdują się płytki krwi, które odgrywają bardzo ważną rolę w regeneracji tkanek. Z płytek krwi uwalniane są czynniki wzrostu odpowiedzialne za przemieszczanie się, dzielenie oraz rozmnażanie komórek macierzystych. Dodatkowo stymulują produkcję nowych komórek naskórka, pobudzają procesy odnowy, mikrokrążenie oraz wpływają na rozpoczęcie produkcji nowego kolagenu. W osoczu bogatopłytkowym znajdują się cząsteczki, które odpowiadają za prawidłowy proces krzepnięcia i wytwarzania specjalnych komórek budujących swego rodzaju „rusztowanie” dla komórek skóry.
Jakie efekty powinno nam przynieść poddanie się terapii z wykorzystaniem własnego osocza bogatopłytkowego?
Zabieg jest stosowany w medycynie estetycznej od kilkunastu lat. Ale początki terapii osoczem bogatopłytkowym są znacznie wcześniejsze. Już kilkadziesiąt lat temu stosowano zabiegi z zastosowaniem osocza w celu przyspieszenia regeneracji tkanek w takich dziedzinach medycyny jak ortopedia, chirurgia czy stomatologia. To właśnie bardzo dobre rezultaty uzyskiwane przy różnego rodzaju zabiegach i operacjach sprawiły, że terapią zaczęli interesować się lekarze z zakresu medycyny estetycznej. Obszary ciała, które można poddać terapii osoczem są w zasadzie nieograniczone, a podstawowe wskazania to rewitalizacja skóry twarzy, okolicy oczu, szyi, dekoltu, dłoni korekcja zmarszczek i fałdów, regeneracja skóry po zabiegach dermatologicznych i chirurgii plastycznej, nadmierne wypadanie włosów oraz włosy zniszczone/pozbawione blasku, czy wypełnienie blizn potrądzikowych.
Jak długo trwa zabieg i jak należy postępować po zabiegu?
Zabieg trwa około 30 min. Przed zabiegiem można zastosować znieczulenie specjalnym kremem, które trwa dodatkowo 30-60 minut. Bezpośrednio po zabiegu należy unikać bardzo wysokich i niskich temperatur (sauna, łaźnia, krioterapia), a także nie należy nakładać makijażu (w celu uniknięcia możliwości wprowadzenia bakterii w miejscu gdzie wykonano zastrzyk). Czas powrotu do zwykłych codziennych aktywności zależy od indywidualnych właściwości skóry pacjenta. W przypadku tego zabiegu ryzyko powstania siniaków jest mniejsze niż po klasycznej mezoterapii. Dzieje się tak, ponieważ w miejscu ukłucia i wprowadzenia preparatu podaje się płytki krwi, których naturalną rolą w organizmie człowieka jest rozpoczęcie procesu krzepnięcia i gojenia, dlatego ewentualne małe siniaczki goją się szybciej niż po klasycznej mezoterapii. Niewielki obrzęk i zaczerwienienie skóry obserwuje się z reguły tylko tuż po zabiegu. Natomiast podawanie produktu w głębsze warstwy skóry dookoła wrażliwej okolicy oczu może spowodować obrzęk utrzymujący się do ok. 48 godzin.
Zabieg ten a inne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej— jakie są mocne i słabe strony terapii?
Zabieg działa inaczej niż wypełniacze stworzone na podstawie kwasu hialuronowego czy toksyny botulinowej. Ten produkt nie wypełnia ani nie paraliżuje mięśni. W przypadku terapii osoczem bogatopłytkowym pobudzamy komórki własnego organizmu do samodzielnej regeneracji i odnowy. Dajemy komórkom sygnał do rozpoczęcia procesów odbudowy i rewitalizacji. Zabieg daje długotrwałe efekty w regeneracji i rewitalizacji skóry twarzy, a przy tym jest absolutnie naturalny i całkowicie zgodny z naszym ciałem. W tym przypadku efekt nadkorekcji — czyli wystąpienia nienaturalnych efektów po zabiegu—jest niemożliwy. Dla osób niecierpliwych słabą stroną może być fakt, że pierwsze efekty zabiegu są widoczne dopiero po około 14 dniach.
Jak często należy powtarzać zabieg?
Pierwsze efekty zabiegu widoczne są po około 2 tygodniach. Proces regeneracji i przebudowa tkanek zaczynają się już po 48 godzinach od pierwszego zabiegu. Poprawę napięcia, elastyczności i gęstości skóry, przebudowę włókien kolagenowych, wypełnienie drobnych i średnio głębokich zmarszczek uzyskujemy po wykonaniu 2-3 zabiegów w odstępie 3-4 tygodni. Następnie, dla podtrzymania efektów terapii, zaleca się wykonanie zabiegu przypominającego, raz na 8-12 miesięcy po pierwszej serii. Ilość zabiegów jest ustalana z lekarzem w zależności od problemu, z jakim zmaga się pacjent.
Często zadawane pytania:
Co to jest osocze bogatopłytkowe?
Osocze bogatopłytkowe (PRP), to autologiczny preparat otrzymywany z własnej krwi, przeznaczony dla osób wymagających, ceniących produkty pochodzenia naturalnego, a także cierpiących na różnego rodzaju alergie. Rewitalizacja skóry zachodzi na wskutek tzw. Autologicznej Odnowy Komórkowej (ACR – Autologous Cellular Regeneration) – czyli regeneracji komórek skóry dzięki działaniu własnych czynników wzrostu i mezenchymalnych komórek macierzystych.
Współczesna medycyna estetyczna i kosmetologia umożliwia stosowanie również naturalnych i autogennych materiałów biologicznych. W przypadku osocza bogatopłytkowego materiałem, z którego pozyskiwany jest naturalny wypełniacz jest krew. Osocze bogate w płytki krwi staje się dopiero wartościowe, gdy po pobraniu krew zostanie odpowiednio odwirowana. Wówczas uzyskiwana jest skoncentrowana ilość płytek krwi, które są naturalnym rezerwuarem czynników wzrostowych. Aktywne trombocyty zawarte w osoczu wytwarzają ważne dla regeneracji komórek skóry czynniki wzrostu. Ich głównym zadaniem jest stymulacja namnażania i dojrzewania komórek skóry, pobudzanie syntezy macierzy międzykomórkowej, pobudzanie fibroblastów do produkcji kolagenu, aktywacja mikrokrążenia oraz stymulacja syntezy DNA. Dzięki temu opisywana metoda stanowi nowy i innowacyjny standard medycyny estetycznej.
Na czym polega schemat terapii stosującej osocze bogatopłytkowe?
Zabieg wykorzystujący osocze bogatopłytkowe wykonywany jest przez lekarza medycyny estetycznej. Pierwszy etap procedury leczniczej polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi. Jest to zazwyczaj około 20-25 ml krwi. Pobrany materiał umieszczany jest w sterylnych probówkach, a następnie w wirówce. Po odwirowaniu uzyskuje się osocze, zawierające płytki krwi. Po jego zagęszczeniu oraz dodaniu specjalnego odczynnika uzyskuje się ok. 4 ml osocza bogatopłytkowego. Następnie powstały preparat podaje się techniką wzdłuż zmarszczki czy fałdu skóry lub jak klasyczna mezoterapia. Wstrzyknięcia osocza są płytkie i głębsze, tak by objąć terapią wszystkie warstwy skóry.
Wstrzykując PRP w skórę, uzyskuje się przyspieszenie procesów gojenia i odbudowy tkanki. Przewaga, jaką daje osocze bogatopłytkowe nad innymi preparatami polega na obecności wysoce skoncentrowanych czynników wzrostu, których główne działanie wpływa na keratynocyty za sprawą obecności EGF – Epithelial Growth Factor).
Rewitalizację osoczem bogatopłytkowym można stosować na każdą powierzchnię ciała, ale zazwyczaj zabiegi wykonywane są na twarzy, szyi, dekolcie i rękach.
Zalety stosowania osocza:
- Wzmożona produkcja nowego kolagenu poprzez aktywację fibroblastów,
- Aktywacja procesów angiogenezy i mikrokrążenia,
- Aktywna ochrona przed wolnymi rodnikami (witaminy, oligoelementy, enzymy oksydacyjne),
- Biostymulacja mezenchymalnych komórek macierzystych (czynniki wzrostu),
- Stosowane, jako wypełniacz,
- Wolumetryczna terapia biostymulująca komórki skóry.
- Wypełnienie zmarszczek dzięki zastosowaniu osocza bogatopłytkowego i aktywacji fibryny.
Już dziś umów wizytę ze specjalistą medycyny estetycznej, nasz gabinet znajduje na terenie miasta Kraków, gdzie służymy profesjonalną opieką!
Jakie są pożądane efekty zabiegów wykorzystujących osocze bogatopłytkowe?
- Młoda i rozświetlona skóra,
- Odbudowa właściwej gęstości i napięcia skóry,
- Poprawa kolorytu skóry
- Regenerację i prawidłowe nawilżenie
Osocze bogatopłytkowe daje możliwość uzyskania wielu korzystnych efektów:
- odrastanie i gęstnienie włosów
- wygładzanie blizn, w tym blizn po trądziku
- usuwanie worków i cieni pod oczami
- młodość i witalność
- gęstość i napięcie
- poprawa faktury i kolorytu skóry
- regeneracja i prawidłowe odżywienie
- wygładzenie i przyspieszenie gojenia ran
- poprawa napięcia skóry powiek – opóźnia moment operacji plastyka powiek
- osocze stosujemy w połączeniu z innymi zabiegami: z laserem frakcyjnym, z dermapenem, z radiofrekwencją mikroigłową.
Jak długo utrzymuje się pożądany efekt?
Pierwsze efekty zabiegu z podaniem osocza bogatopłytkowego można zauważyć już po dwóch tygodniach. Przebudowa tkanek zaczyna się już po 48 godzinach od pierwszego zabiegu. Aktywne trombocyty zawarte w osoczu inicjują naturalne procesy regeneracji i odmładzania tkanek. Efektem tego jest namnażanie i dojrzewanie komórek naskórka, aktywacja mikrokrążenia czy pobudzenie produkcji kolagenu.
Seria zabiegów składa się z 3-6 zabiegów wykonywanych w odstępach 2-3 tygodniowych. W zależności od kondycji skóry może zaistnieć potrzeba powtórzenia serii zabiegów i łączenia terapii osoczem bogatopłytkowym z laseroterapią i pilingami chemicznymi.
Kraków to miasto wielu świetnych specjalistów, zadzwoń do nas już dziś i zarezerwuj wizytę!
Jakie są przeciwskazania do zabiegu osocze bogatopłytkowe?
Ponieważ wszystkie elementy składowe otrzymywane w PRP charakteryzują się pochodzeniem autologicznym, ryzyko miejscowej reakcji immunologicznej, nietolerancji, alergii jest wykluczone.
Przeciwwskazaniami są:
- Choroby krwi
- Nowotwory
- Ciąża i karmienie piersią
- Przyjmowanie leków wydłużających czas krwawienia (np. aspiryna)
W celu uzyskania większej ilości informacji i umówienia się na wizytę konsultacyjną z naszymi specjalistami, zapraszamy do kontaktu z naszym gabinetem na terenie miasta Kraków.