Medycyna głęboko regeneracyjna​​ w klinice Magnopere w Krakowie

Medycyna głęboko regeneracyjna​

NOWOŚĆ. Autologiczne egzosomy

Czym są egzosomy?

Egzosomy to pęcherzyki zewnątrzkomórkowe otoczone dwuwarstwą lipidową, wydzielane do przestrzeni zewnątrzkomórkowej o średnicy 30-150 nm. Z komórek macierzystych pobierają kwasy nukleinowe, białka oraz lipidy. Te małe struktury są wydzielane przez prawie wszystkie typy komórek, włącznie z płytkami krwi.

PRP-Exos to nanoskalowe pęcherzyki o kształcie miseczek, przenoszące różnorodne białka, mRNA, mikroRNA i inne substancje bioaktywne. Ich formowanie może następować poprzez różne ścieżki indukcji, co determinuje ich molekularne profile i ułatwia ich rolę w komunikacji międzykomórkowej.

Na czym polega działanie egzosomów?

Egzosomy odgrywają kluczową rolę w komunikacji międzykomórkowej, przekazując swoją zawartość, w tym kwasy nukleinowe, białka i metabolity, do komórek docelowych. Dzięki temu stanowią główne narzędzie komunikacji na krótkie i długie dystanse, zarówno w warunkach fizjologicznych, jak i patologicznych. Biorą udział w procesach zapalnych, pobudzając odpowiedź immunologiczną oraz procesy naprawcze.

Ich zawartość obejmuje różnorodne formy RNA (mRNA, ncRNA, miRNA) oraz DNA (gDNA, cDNA), co umożliwia im przekazywanie informacji genetycznych między komórkami

Egzosomy a komórki macierzyste

W przeciwieństwie do innych autologicznych substancji, które głównie stymulują biologiczne procesy, egzosomy, poprzez swoje oddziaływanie na szlaki komunikacji międzykomórkowej, zwiększają zdolność komórek macierzystych do samoregeneracji i samouzdrawiania tkanek, przyczyniając się do ich odmładzania.

Przez długi czas badania nad identyfikacją kluczowego czynnika terapeutycznego w wydzielaniu komórek macierzystych (MSC) skupiały się na czynnikach wzrostu, cytokinach i chemokinach (efekt parakrynny). Jednak ostatnie badania coraz częściej wskazują na egzosomy jako główny czynnik terapeutyczny w sekrecji MSC, który odpowiada za zdolności regeneracyjne i immunomodulacyjne tkanek.

Większość substancji wydzielanych przez komórki macierzyste jest przenoszona przez egzosomy, które pełnią kluczową rolę w międzykomórkowej komunikacji, zarówno parakrynnej, jak i autokrynnej, za pomocą zawartych w nich cząsteczek sygnalizacyjnych.

Po wchłonięciu przez komórki macierzyste, egzosomy uwalniają swoją zawartość wewnątrzkomórkowo, co znacząco wpływa na dynamikę tych komórek pod względem ich aktywności i potencjału naprawczego.

→ Egzosomy pełnią rolę nośnika funkcjonalnych molekuł, takich jak mediatorzy sygnałowi, czynniki wzrostu, lipidy, białka i kwasy nukleinowe. Stanowią istotny mediator komunikacji międzykomórkowej oraz procesów immunologicznych, zapalnych i naprawczych.

Dzięki ich potencjałowi i właściwościom, egzosomy autologiczne stanowią przyszłość medycyny i znajdują zastosowanie w różnorodnych jej obszarach.

Pozyskiwanie egzosomów

Głównym wyzwaniem hamującym pełne wykorzystanie potencjału autologicznych egzosomów w medycynie jest brak standaryzacji metod ich izolacji i analizy. Egzosomy pierwotnie były izolowane za pomocą ultrawirowania, ale obecnie stosuje się także nowocześniejsze i skuteczniejsze metody. Spośród nich szczególnie obiecująca wydaje się ultrafiltracja – jest szybka, prosta i łatwa do zastosowania nawet w warunkach ambulatoryjnych.

Na czym polega zabieg?

Zabieg autologicznymi egzosomami jest w pełni bezpieczny i polega na podaniu wcześniej przygotowanego preparatu w skórę metodą mezoterapii. Już po jednym zabiegu możemy cieszyć się utrzymującym się w czasie efektem. Procedurę zabiegową wykonujemy raz na 9-16 miesięcy w zależności od indywidualnych potrzeb danego pacjenta oraz miejsc wymagających naprawienia, usprawnienia i uzdrowienia komórek.

Zabieg autologicznymi egzosomami przeznaczony jest w szczególności dla osób, które chcą odmłodzić swój wygląd, a tym samym zredukować niedoskonałości w postaci zmarszczek, poprawić strukturę oraz widocznie ujędrnić skórę. Preparaty te wykorzystywane są także u osób borykających się z wypadaniem włosów i łysieniem. Autologiczne egzosomy, dzięki wszechstronnemu zastosowaniu wykorzystywane są w medycynie do terapii dermatologicznych, regeneracyjnych oraz zmniejszających ból. Zabieg świetnie sprawdzi się również po różnego rodzaju urazach układu mięśniowo-szkieletowego.

  • odmładzanie skóry z poprawą jej tonacji, tekstury i elastyczności oraz jednolitości warstwy skóry właściwej,
  • redukcja zmarszczek i wypełnianie drobnych zmarszczek,
  • rewitalizacja konturu oczu,
  • rewitalizacja skóry szyi, twarzy i dłoni,
  • przyspieszenie gojenia skóry po bardziej inwazyjnych zabiegach, np. chirurgicznych,
  • leczenie łysienia plackowatego i androgenicznego, wspomaganie w przeszczepach włosów,
  • zmniejszenie stanu zapalnego,
  • urazy układu mięśniowo- szkieletowego,
  • leczenie bólu,
  • schorzenia dermatologiczne (trądzik, egzema, łuszczyca).
  • własny, biozgodny materiał regeneracyjny,
  • potężna mieszanka czynników wzrostu i cząsteczek sygnalizacyjnych, które wykorzystują naturalny potencjał organizmu do samouzdrawiania i regeneracji,
  • wszechstronne zastosowanie w medycynie (terapie dermatologiczne, regeneracyjne, zmniejszenie bólu, urazy układu mięśniowo-szkieletowego, wypadanie włosów, odmładzanie skóry).