Czym są pieprzyki?
Pieprzyki to potoczna nazwa zmian barwnikowych występujących na skórze, najczęściej w kolorze brązowym, ale także czerwonym lub czarnym, w zależności od natężenia komórek barwników skóry – melanocytów.
Czasami dziecko rodzi się już z widocznym znamieniem barwnikowym w skutek uwarunkowania genetycznego. Większość pieprzyków nabywamy jednak od szóstego miesiąca po narodzinach, przez całe młodzieńcze i dorosłe życie. Pojawiają się one na skutek rozmnażania się melanocytów pod wpływem promieniowana UV.
Pieprzyki dzielą się na łagodne i atypowe, a rozróżnienie ich jest kluczowe do określenia możliwości rozwoju komórek nowotworowych i zaklasyfikowania ich do zabiegu usuwania pieprzyków. Łagodne znamiona mają regularną budowę i symetryczny kształt, najczęściej pojawiają się w dziecięcych latach i z reguły nie stanowią wielkiego zagrożenia. Znamiona atypowe jednak mają zwykle nieregularne kształty, a wystąpienie zmian nowotworowych w ich przypadku jest o wiele bardziej prawdopodobne.
Kiedy udać się do dermatologa?
Pieprzyki najlepiej jest obserwować przez całe życie, niezależnie od ich wyglądu i barwy, ponieważ z wiekiem ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych, np. z powodu wystawienia znamienia na promieniowanie UV, znacznie rośnie. Warto regularnie poddawać pieprzyki kontroli dermatologicznej, aby uniknąć zbyt późnego rozpoznania chorób takich jak czerniak.
Do dermatologa należy jednak udać się niezwłocznie, jeśli pojawią się objawy takie jak:
- swędzenie wokół znamienia,
- znaczne powiększenie pieprzyka,
- krwawienie z okolic znamienia,
- zmiana barwy pieprzyka na ciemniejszą,
- wyraźne zaburzenie symetrii znamienia.
Metody usuwania pieprzyków
Decyzję o konieczności lub możliwości usunięcia znamienia podejmuje lekarz dermatolog podczas wizyty kontrolnej. Istnieją dwie metody usuwania pieprzyków, a ich wybór ściśle zależy od rodzaju znamienia.
Chirurgiczne wycięcie znamion polecane jest w przypadku pieprzyków chorobowych, a także znamion płaskich. Zabieg wykonuje się przy pomocy skalpela, w znieczuleniu miejscowym. Po wykonanym zabiegu lekarz zakłada szwy, które zostają usunięte po kilku dniach, a śladem po operacji są niewielkie blizny. Wycięcie chirurgiczne nie uszkadza tkanek, co umożliwia późniejsze badania histopatologiczne usuniętego fragmentu pod kątem złośliwości pieprzyka.
O wiele mniej inwazyjną metodą usuwania pieprzyków jest wykorzystanie światła lasera, który nie uszkadza zdrowej tkanki i charakteryzuje się znacznie szybszym procesem gojenia. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się wykonywać zabiegu laserowego usunięcia znamienia przy podejrzeniu zmiany nowotworowej.
Przed wykonaniem zabiegu, Pacjent jest znieczulany miejscowo, dzięki czemu laserowe usuwanie pieprzyków jest zabiegiem zupełnie bezbolesnym, a dodatkowo niezwykle szybkim. Strzały wiązki lasera w bardzo krótkim czasie usuwają zmiany skórne – w zależności od wielkości pieprzyka, zabieg ten może trwać nawet jedynie kilka minut!
Przy laserowym zabiegu usuwania pieprzyków nie dochodzi do cięcia skóry skalpelem, zatem procedura jest zupełnie bezkrwawa i nie wymaga zakładania szwów. W miejscu działania lasera powstaje strupek, który odpada samoistnie po upływie około dwóch tygodni. Ponadto, blizna pozostawiona przez laser jest znacznie mniejsza niż w przypadku metody chirurgicznej, a w trakcie trwania okresu rekonwalescencji, Pacjent może normalnie wykonywać codzienne aktywności.
Z laserowego usuwania pieprzyków korzystać mogą zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Ta metoda szczególnie polecana jest przy znamionach wypukłych o łagodnym charakterze.